Czad

tlenek węgla

Tlenek węgla.

W temperaturze pokojowej jest to bezbarwny, bezwonny i niedrażniący gaz. Jest trudno rozpuszczalny w wodzie. Tlenek węgla ma nieco mniejszą gęstość od powietrza, lecz jako produkt spalania paliw (czad) powstaje jednak w mieszaninie z ciężkim dwutlenkiem węgla, co sprawia, że spaliny mają sumaryczną gęstość większą od powietrza i gromadzą się w dolnych partiach pomieszczeń. Toksyczne działanie tlenku węgla wynika z jego większego od tlenu (250–300 razy) powinowactwa do hemoglobiny, zawartej w erytrocytach krwi. Tworzy on połączenie zwane karboksyhemoglobiną (CO + Hb → COHb), które jest trwalsze niż służąca do transportu tlenu z płuc do tkanek oksyhemoglobina (połączenie tlenu z hemoglobiną). Dochodzi więc do niedotlenienia tkanek, co w wielu przypadkach prowadzi do śmierci. Już wdychanie powietrza ze stężeniem 0,16% objętościowego CO, powoduje po dwóch godzinach zgon. O ile przy większych stężeniach (pow. 0,32%) pierwszymi objawami zatrucia jest silny ból głowy i wymioty, to mniejsze stężenia powodują przy względnie krótkim wdychaniu jedynie słaby ból głowy i zapadanie w śpiączkę, jednak i te stężenia powodują po dłuższym kontakcie śmierć.

żródło: pl.wikipedia.org

Jednym słowem czad jest gazem bardzo silnie toksycznym i w przypadku dużych stężeń powoduje śmierć. Drogi użytkowniku nie lekceważ zagrożenia płynącego z niesprawnego urządzenia, zadbaj o podniesienie sprawności pieców i kuchenek gazowych wykonując coroczne przeglądy polegające na czyszczeniu, regulacji oraz analizie spalin. Przeczyść kratkę wentylacyjną. Zainstaluj detektor tlenku węgla dzięki niemu będziesz wiedzieć czy stężenie czadu w pomieszczeniu jest na odpowiednim poziomie. Jeśli jest to możliwe to najpierw nalej wodę do wanny przewietrz a dopiero potem się komp. Jeszcze jedna ważna kwestia pamiętaj, że jeśli posiadasz nową szczelną stolarkę okienną oraz szczelne drzwi wejściowe to zainstaluj w oknach nawiewniki lub uchylaj okna tak aby nie robiło się podciśnienie w mieszkaniu bo to znacznie wpływa na sam proces spalania i na ciąg kominowy.

Strona główna

 

UWAGA:

Ze względu na silne mrozy mogą wystąpić zakłócenia w ciągu kominowym, a co za tym idzie można się zatruć. Teoretycznie każdy z obecnych pieców gazowych dostępnych na rynku posiada zabezpieczenie w postaci czujnika ciągu. Niestety tego typu czujniki posiadają zwłokę wynikającą z faktu że są to czujniki temperaturowe – przegrzaniowe. Zaleca się stosowanie czujników tlenku węgla oraz regularne czyszczenie wraz z analizą spalin.